Дружба з Сергієм Параджановим і шалена пристрасть до малювання: цікаві факти про режисера фільму Камінний хрест Леоніда Осику

Аргумент кіно
Леонід Осика: цікаві факти про творчий шлях режисера фільму Камінний хрест
Поділитися:

У суботу о 23:00 на 1+1 Україна в межах програми Аргумент кіно покажуть фільм видатного українського режисера Леоніда Осики Камінний хрест. 

Леонід Михайлович Осика — український культовий режисер поетичного кіно, якого ставлять в один ряд із такими митцями, як Сергій Параджанов, Іван Миколайчук, Юрій Іллєнко.

У цьому матеріали ми підготували для вас більше цікавих фактів про творчий шлях та життя українського режисера і сценариста Леоніда Осики. 

Цікаві факти про життя режисера

► Леонід народився 8 березня у 1940 році в родині маляра. Після завершення Другої світової війни родина повернулася до Києва. Коли Леонід пішов до школи, він навчався на відмінно. Шкільний вчитель у 3 класі подав один із малюнків вихованця на шкільну олімпіаду. Робота школяра побувала на міжнародній виставці дитячого малюнка в Італії й навіть виграла приз – посилку з олівцями, пензликами, фарбами, альбомами.

Любов до малювання вплинула на всю подальшу творчу манеру Осики. Як режисер він приділяв величезну увагу саме великим портретним планам на екрані, надавав перевагу зображенню та звуку, а не діалогам персонажів.

Леонід Осика

► У студентські роки Леонід знайшов друзів на все життя – Івана Миколайчука, Борислава Брондукова, Леоніда Бикова, Сергія Параджанова. Доля часто зводила їх разом у роботі над фільмами.

Друзі Леоніда Осики

► Свої головні шедеври Осика зняв у другій половині 1960-х – першій половині 1970-х на київській кіностудії імені Олександра Довженка. У 1968 році на екрани вийшла стрічка Камінний хрест за новелами Василя Стефаника. Проте на зарубіжні фестивалі Камінний хрест не посилали, а Леоніда не випускали за кордон.

Чиновники заявляли, що не випускають режисера через проблеми з алкоголем. Насправді цензори більше боялися, що нова хвиля українського кіно, далекого від канонів соцреалізму, здобуде популярність у світі.

Фільми Леоніда Осики

► У 1971 році вийшла історична драма Захар Беркут (екранізація твору Івана Франка) за сценарієм Дмитра Павличка. Це був перший кольоровий широкоформатний фільм Осики, із великою масовкою – понад 2 тисячі учасників.

Фільми Леоніда Осики

► На початку 1990-х фінансування українського кіно практично припинилося. Останніми картинами, які встиг завершити Осика, стала екранізація твору Михайла Коцюбинського Подарунок на іменини та Гетьманські клейноди за мотивами повісті Богдана Лепкого Крутіж. Задуми наступних картин – Олекса Довбуш, І не введи в спокусу — залишилися нереалізованими.

Фільми Леоніда Осики

► Колишня дружина акторка Антоніна Лефтій розповідала про Леоніда так:

«Його всі любили, він завжди був душею товариства зі своїм влучним, дотепним словом. І найголовніше: він був сильною людиною, завжди говорив те, що думав. Чи з трибуни, чи в кабінетах, чи віч-на-віч. Його думку поважали».

Леонід Осика з дружиною

Після розлучення Леонід Осика знайшов нове кохання. Ним стала актриса Світлана Князєва, молодша за нього на 21 рік. Вона була для Леоніда музою, яка підтримувала чоловіка в усьому, а він сприяв розвитку її кар’єри, знявши в кількох своїх фільмах. В шлюбі у пари народились 2 хлопчики-близнюки.

Дивіться фільм, який входить до переліку 100 найкращих фільмів в історії українського кінематографа — Камінний хрест, у суботу о 23:00 на 1+1 Україна в межах програми Аргумент кіно

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інтелектуальна вікторина Колесо фортуни, нова експедиція Світу навиворіт та українські серіали: що дивитись навесні на 1+1 Україна

Новини по темі
Всі новини