Булінг з іншої сторони: чому часто очевидці спостерігають мовчки? (про позицію та совість розказує психологиня Анна Кушнерук)

Психолог Анна Кушнерук про природу булінгу
Pexels/RODNAE Productions

Чому люди часто бояться підтримати тих, хто переживає булінг? Розповідає психоаналітик Анна Кушнерук.

Поділитися:

Булінг – це дуже неприємне, проте й доволі поширене явище в сучасному світі. Саме тема цькування людини за певною ознакою є ключовою у серіалі «Моя улюблена Страшко», який вже 30 серпня о 20:45 стартує на 1+1.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дизайнер Андре Тан про дитячі образи на маму, прагнення отримати схвалення від вітчима та булінг через професію – флешмоб #Красивасерцем

Спеціально до прем’єри серіалу було запущено флешмоб  #Красивасерцем, в межах якого зірки та користувачі соціальних мереж діляться відвертими історіями булінгу, мобінгу, харасменту, сексизму. Відверті розповіді відомих людей про факти булінгу у своєму житті покликані допомогти всім, хто зіштовхнувся з цькуванням, повірити у свої сили та зрозуміти, що можна впоратися з усім, головне мати чітку мету.

Щоб мати змогу грамотно боротися з булінгом, треба зрозуміти його природу та ставлення людей до цькування інших. Тож свої коментарі щодо булінгу та схильності більшості людей не втручатися, коли іншу людину цькують, дала психоаналітик, постійна експертка шоу «Твій день», «Сніданок. Вихідний» Анна Кушнерук.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дитячі образи: чи варто їх обговорювати, як побудувати конструктивний діалог з батьками (поради від Анни Кушнерук)

За словами Анни Кушнерук, люди часто бояться підтримувати непопулярну позицію в колективі та суспільстві, тому що ми підсвідомо прагнемо бути схожими на більшість, не виділятися. Психологиня говорить:

Ми всі історично обумовлені. Раніше за «інакшість» виганяли з племені разом з тими, хто намагався співчувати, адже відмінності вважались небезпечними та загрозливими сталому порядку. Ця тваринна традиція лишилась, хоч і здобула нових  сучасних форм.

Звісно, не всі люди такі: дехто прагне виділятися, дехто щиро підтримує тих, кого ображають. Мова йде лише про більшість, але така тенденція точно є.

Анна Кушнерук підкреслює – атмосфера в будь-якому колективі має величезне значення. Її можуть створювати батьки, вихователі, вчителі, HR-фахівці, керівники, залежно від того, про який саме колектив йде мова. Повинні бути чітко озвучені та затверджені правила поведінки, людяності і культури спілкування, які нікому не можна порушувати. Якщо чіткої позиції з цього питання не буде, неминуче виникне булінг. Психоаналітик зазначає:

Без скерування в правильному напрямку люди в колективі часто проявляють свої первинні інстинктивні навички: атакувати те і тих, що відрізняються від більшості. Цькувати слабших – це в нашій природі.

Що робити, якщо гризе совість, коли не вступилися за іншого, проте побороти свій страх і виокремитися з колективу не виходить? Анна Кушнерук радить бути чесним з собою і визнати, що дехто не претендує на високу мораль. Або все ж таки зробити над собою зусилля і підняти інтереси людяності вище за свої страхи і зайняти позицію. І не дозволяти у своїй присутності ображати людину.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стася Ровінська взяла участь у флешмобі #Красивасерцем та розповіла про булінг у шкільні роки і брак підтримки від батьків

Психологиня радить, яким чином можна втрутитися, коли людину булять:

  • якщо ви бачите насильство, треба або самостійно втрутитися, або ж  повідомити поліцію про небезпечну поведінку;
  • якщо ви спостерігаєте емоційне насильство, заговоріть до жертви, запитайте, чи вона потребує вашого втручання, чи усвідомлює, що має право на інше ставлення до себе (якщо людина відмовляється прийняти вашу допомогу, ви не маєте права втручатися, окрім випадків з неповнолітніми).

Анна Кушнерук ще наголошує на тому, що наше сучасне суспільство вимагає від кожного бути ідеальним: зразковою дружиною, чоловіком, донькою, сином, працівником тощо. І треба навчитися не вимагати від себе бути ідеальним і вміти морально протистояти цим завищеним і абсолютно необґрунтованим очікуванням суспільної думки. А ще вміти критично до себе ставитися та перетворити свої недоліки на переваги.

Дивіться прем’єру серіалу «Моя улюблена Страшко» 30 серпня о 20:45 на 1+1 та спостерігайте за тим, як головна героїня Настя Глушко буде боротися зі своїми комплексами та протистояти булінгу.

Продовжуючи відвідування сайту, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie і Політикою конфіденційності

Приймаю