“Ми завжди шоковані історіями звідти”: Катерина Осадча розказала про депортованих до росії українців

“Ми завжди шоковані історіями звідти”: Катерина Осадча розказала про депортованих до росії українців

Ведуча “Голосу країни” та “Світського життя” на телеканалі 1+1 Катерина Осадча з початку війни допомагає українцям у пошуку зниклих родичів.

Поділитися:

Телеведуча Катерина Осадча створила телеграм-канал “Пошук зниклих”, який нині масштабувався у соціальний проєкт під назвою “Знайти своїх”. Нещодавно телеведуча разом з телеканалом 1+1 презентувала сайт масштабного соціального проєкту “Знайти своїх”, який допоможе українцям ще активніше шукати зниклих через російську агресію на території України. Сьогодні о 21:30 у ефірі загальнонаціонального марафону “Єдині новини” можна побачити третiй випуск телепроєкту “Знайти своїх”. У ньому глядачі побачать інтерв’ю людей, які знайшли один одного через телеграм-канал “Пошук зниклих”, а також історії українців, які і досі шукають близьких.

Сьогодні Катерина Осадча в ексклюзивному інтерв’ю для УНІАН розповіла про алгоритм пошуку українців та поділилася шокуючою історією депортації українців. Телеведуча поділилась історіями пошуку зниклих та розповіла, що їй дається найважче. 

“Найважче – це усвідомлення масштабу трагедії. Розуміння того, наскільки багато є випадків, які ми не знаємо, як розплутати. Це усвідомлення приходить, коли ми шукаємо на місці. Один з таких випадків зараз: донька шукає свого батька. Він з Харкова, а вона перебуває у іншому місті. Вона написала, що він вийшов з будинку і не повернувся. І виявилося, що нібито схожого чоловіка бачили у Дніпрі. Ми поставили на вуха усе Дніпро, бо розуміємо, що якщо хтось його там побачив, значить, він ходить по вулицям, і ми його знайдемо. Він мав досить яскраву зовнішність, до пошуків долучилися волонтери-пошуковці, поліція. Але виявилося, що у Дніпрі просто живе дуже схожий чоловік, місцевий художник. Ви не уявляєте, яке це було розчарування. І ми знову повернулися на вихідну точку. Тому найскладніше – коли здається, що ми вже майже знайшли людину, от-от, і усе вдасться, але ні.І навпаки, ми радіємо, коли випадково з’ясовується, що з людьми, яких ми розшукуємо, усе добре. Наприклад, у нас був один з запитів: ми розшукували літнього чоловіка, і зрештою нас повідомили, що він перетнув кордон з Польщею. Чому він нікому нічого не сказав, ми знаємо, але він перетнув кордон, він живий, усе гаразд – і ми щасливі”, – говорить Катерина Осадча.

Болючою темою для українців є примусова депортація до рф. Катерина Осадча розповіла, як соціальний проєкт “Знайти своїх” шукає депортованих. 

“У нас є кілька волонтерів, які готові з нами співпрацювати. Дуже складно знаходити прізвища депортованих людей. У нас є випадки, коли люди виїжджали з росії, але це можливо лише за наявності документів. Зараз усе ускладнюється тим, що у наших депортованих громадян часто немає документів, їм там намагаються видавати якісь довідки, забирають українські паспорти, і у такому випадку шансів утекти мало. Ми намагаємося налагодити допомогу таким людям у росії, але нам дуже важко дізнаватися про них, тому що нам не надають інформації, хто і де знаходиться. Ми збираємо дані про так звані фільтраційні табори, намагаємось дізнатися, хто цю незаконну фільтрацію проходив. Ми завжди шоковані історіями звідти. Одна з таких щемливих історій – про те, як родина вибиралась з Маріуполя, опинилися в кількох російських містах, і потім їм зрештою вдалося виїхати в Німеччину. Але для цього потрібні були гроші, потрібні були люди, які могли б їм допомогти. Якби в цей момент у них не було родичів в Україні, з якими вони вийшли на зв'язок, у них би шансів виїхати з росії не було. Там ніхто нічого ні для кого не робить безкоштовно. Майже немає волонтерського руху. І виїхати з росіі в Європу дорого”, — говорить телеведуча. 

До того ж, телеведуча Катерина Осадча розповіла про технологію, яка допомагає у пошуку українців. 

“Це алгоритм, який шукає співпадіння прізвищ, року народження. Потім ми виявляємо, чи реальний це результат. Виявляється, в Україні є дуже багато не лише людей із однаковими прізвищами, але і людей зі спільними іменами, по-батькові та навіть роком народження. Це трошки ускладнює нашу роботу. Але значна частина пошуку здійснюється завдяки людям на місцях, і ми зараз активно розвиваємо волонтерську мережу по всій Україні. Ця робота ускладнена через активні бойові дії у певних регіонах, але навіть там ми знаходимо волонтерів, які живуть близько до лінії розмежування та можуть нам допомагати. Звичайно, ми не можемо перевіряти будинки там, де це нині небезпечно, але робимо усе, що в наших силах. До нас зараз долучаються волонтери, які займалися пошуками людей у мирний час та мають корисний досвід. Я дуже вдячна цим людям, вони відгукуються, хочуть і можуть допомагати. У нас на зв’язку вже є навіть кінологи. Тобто ми робимо усе, щоб наші пошуки були ефективнішими та масштабнішими”, — говорить телеведуча. 

Нагадаємо, “Знайти своїх” — це масштабний соціальний проєкт Катерини Осадчої та телеканалу 1+1, який допомагає українцям знайти близьких, з якими втратили зв’язок через вторгнення рф на територію України. Щоранку у "Сніданку з 1+1" можна побачити, кого українці шукають, та історії тих, кому вже пощастило знайти своїх рідних.

Осадча знайти рідних

Для того, щоб подати заявку на пошук людини, потрібно написати у чат-бот @UKRescueBot, який можна знайти у “Закріплених повідомленнях” телеграм каналі “Пошук зниклих”. Коли дані про людину із потрібним прізвищем з’являтимуться у телеграм-каналі, ви отримаєте автоматичне повідомлення від бота. Якщо ви шукаєте людину у телеграм каналі, то скористайтеся пошуком не лише за прізвищем, а й за допомогою хештегів із назвою населеного пункту. Наприклад, #Буча, #Ірпінь, #Маріуполь. Також шукати рідних можна за списками, які команда проєкту формує самостійно на основі даних від волонтерів та ТРО та ін. Ці списки доступні за хештегами #списки, #евакуація.

Якщо у вас є інформація про загублених людей, її можна надіслати на e-mail poshuk.war@gmail.com. Ця інформація буде оброблена та передана рідним. Остерігайтеся шахраїв, які можуть телефонувати та вимагати гроші за інформацію про ваших рідних!

Долучайтесь до народного пошуку, переглядайте оновлення стрічки у телеграм каналі “Пошук зниклих” , адже будь-яка інформація може стати корисною для пошуку загублених українців. Також шукайте проєкт “Знайти своїх” у інстаграм.  

Нещодавно телеведуча оголосила про співпрацю проєкта “Знайти своїх” з Національною поліцією України та Національним інформаційним бюро, запущеним Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Співпраця має на меті зробити пошук зниклих українців ще більш ефективним. Нагадаємо, проєкт “Знайти своїх” займається пошуком виключно цивільних.  Національне інформаційне бюро створило гарячу лінію з номером телефону 1648, зателефонувати на яку можна повідомити інформацію про людину, яку шукаєте.

Дивіться проєкт “Знайти своїх” у загальнонаціональному марафоні “Єдині новини” щопонеділка о 21:30 та щодня у “Сніданку з 1+1” з 07:00 до 10:00, а у вихідні – з 8:00 до 10:00 на телеканалах ТЕТ і 2+2, а також на YouTube. 

Новини по темі