Особливості призову у воєнний період: скільки триває підготовка тих, хто не проходив службу, де і хто може вручити повістку та куди телефонувати у разі порушення прав
Які особливості призову у воєнний період?
В Україні немає відбіркової мобілізації. Про це повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр. Попри чутки щодо масового виклику на службу людей без підготовки та переселенців реальна статистика інша, запевняють у відомстві. У західних областях в чергах до військкоматів лише 1/0 переселенців. Решта - місцеві жителі. Разом із тим мобілізація триває. Указ про неї набув чинності 24 лютого і термін його - 90 днів. Про особливості призову в цей період розбирались у «Сніданок. Онлайн».
Лише за перші два дні від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України до лав ВСУ стали більше 100 000 українців.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мобілізація в Україні під час війни: що таке черги мобілізації та хто підлягає призову
Що таке черга (хвиля) мобілізації
Мобілізація — це порядок, у якому українців викликатимуть на проходження служби. У першу чергу мобілізували колишніх військовослужбовців до 40 років, які мають бойовий досвід і відслужили в армії. Зараз триває друга хвиля: це військовослужбовці, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом. Третіми до армії покличуть військовозобов’язаних, які закінчили військові кафедри як офіцери запасу та не призивалися під час попередніх мобілізацій. І останніми підуть громадяни, які не мають вікових і фізичних обмежень щодо призову.
Чи відправлять одразу на передову та що робити у разі порушення прав
Ні. Людей, які не проходили військову службу, направляють на підготовку до навчальних центрів на 1-3 тижні, а потім вже розподілятимуть у військові частини. Якщо вас направили на передову без навичок володіння зброєю, зверніться на гарячу лінію:
0-800-500-410
0-800-500-442
044-454-44-99
Чи мобілізують внутрішньопереміщених осіб
Так. Але людина має спершу отримати відповідни статус. Стати на облік у місцевий військкомат і вже там опікуватимуться призовником далі.
Чи можуть вручити повістку на вулиці чи на блокпості
Так, адже законодавство не встановлює місце, де громадянину можуть вручити повістку. Головне: видати її можуть тільки уповноважені особи і виключно після того, як перевірять ваші документи.
Які бувають повістки
- ц може бути уточнення облікових даних, такі часто дають внутрішньопереміщеним українцям
- проходження медкомісії
- призов на військову службу в Збройні Сили
- прибути на призовну дільницю
Хто не підлягає призову під час мобілізації, а також відповіді на найбільш хвилюючі питання, дивіться у сюжеті: