Провокація чи професіоналізм: чи правильно вела себе психологиня з серіалу «Юнацтво» та чим вона так обурила глядачів
Серіал «Юнацтво» став одним із найрезонансніших телевізійних проєктів року. Найбільше обговорень викликали сцени із психологинею, чия поведінка багатьом здалася непрофесійною та провокативною. Та чи справді це так - пояснила експертка.
«Юнацтво» – це британський серіал, що розповідає історію 13-річного Джеймі, якого підозрюють у вбивстві однокласниці Кейті. Сюжет починається із його затримання вдома та подальшого допиту у поліції. Друга серія присвячена подіям у школі, де детективи намагаються зрозуміти, яким хлопчик був серед однолітків. А в третій серії Джеймі перебуває у закритому закладі, де з ним працює психологиня.
Персонаж психологині: чому її робота викликала нерозуміння?
Персонаж психологині, яку майстерно втілила британська акторка Ерін Доерті, зазнав шквалу критики. Глядачі називали її методи провокативними, а саму поведінку – неетичною. Відгуки у соцмережах були досить жорсткими.
Проте у сюжеті Сніданку з 1+1 лікарка-психотерапевт Марія Мижинська пояснила: нерозуміння виникає через те, що в Україні багато хто вважає, нібито робота психолога завжди має бути спрямована на підтримку та допомогу клієнтові. Але в цьому випадку мова йде не про терапевта, а про психолога-діагноста.
«У нас психолога або психотерапевта сприймають як людину, яка допомагає. Але це був не той випадок. Тут ми бачимо роботу спеціалістки, яка проводить оцінку, визначає психологічний стан підозрюваного і намагається зрозуміти, чи є він небезпечним для суспільства» – пояснює експертка.
Що саме оцінювала психологиня?
За словами Мижинської, завданням психологині було з'ясувати кілька ключових моментів:
- Чи усвідомлює Джеймі, що він зробив?
- Чи відчуває він провину?
- Чи має він емпатію?
- Чи проявляє він ознаки нарцисизму або психопатії?
«Її методи справді здавалися жорсткими, але це необхідний підхід у таких випадках. Їй потрібно було зрозуміти, чи визнає підліток свою провину хоча б на емоційному рівні. Якщо цього немає, це може свідчити про певні психічні особливості» – додає Марія.
Автори серіалу художньо дещо перебільшили емоційність розмови Джеймі з психологинею. Тим не менш, на думку експертки, роботу психолога-діагноста із підлітками, які вчинили злочин, показано правдиво. Вона також припускає, що сценаристи консультувалися зі спеціалістами, оскільки персонаж психологині був змальований дуже реалістично.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Києві хлопця звільнили з роботи через прийом антидепресантів: у Сніданку з 1+1 скандальну ситуацію прокоментував роботодавець