Документальний фільм Скарби нації спричинив суспільний резонанс

Україна. Повернення своєї історії
Скарби нації на 1+1 розвінчував міфи про українських козаків
1plus1.ua

Творці фільму розвінчували міфи про історію України.

Поділитися:

19 січня на 1+1 успішно пройшла прем’єра історично-документального фільму Акіма Галімова Скарби нації. Частка продукту за аудиторією 18-54 склала 11,1%. Рейтинг проекту за аудиторією 18-54 ― 3.4% ― це найкращий результат серед документальних проектів українського телебачення з осені 2016 року. За аудиторією 18-54 по Україні рейтинг склав  3.0%, що стало найкращим результатом з осені 2017 року.

Виробництвом фільму займалась команда 1+1 Продакшн, за підтримки Міністерства інформаційної політики України.

Творці фільму Скарби нації розвінчували міфи про українських козаків та шукали гетьманські клейноди, що підтверджують українську державність. Їм вдалося з’ясувати, за яких обставин були вивезені деякі з них та де зараз зберігаються. Зокрема, дослідник Григорій Полюшко, що понад 30 років працював у фондах Києво-Печерської Лаври, надав таємні документи, які доводять, що українське гетьманське перо зберігається в Москві. Також до фонду «Гохран» у Москві незаконно вивезли тони українського золота, коштовностей і гетьманських клейнод.

Як влучно зазначив у своїй колонці для «Детектор медіа» письменник Андій Кокотюха,  у першу чергу скарб, який закликають повернути творці фільму, — не булава чи корона з пір'ям, а історична правда:

«Звісно, знайти булаву чи бодай місце, де вона захована, — ідеальний варіант. Але розвінчати радянські міфи й стереотипи, які сьогодні досі живуть і квітнуть, навіть важливіше за повернення матеріальних цінностей».

Творча група фільму Скарби Нації

Здолавши понад 25 тисяч кілометрів, залучивши до роботи більше 20 істориків та відвідавши 6 країн, команда Скарбів нації отримала й показала глядачам вражаючі відкриття. Виявилось, що Микола Гоголь планував написати працю про історію України, але йому не вдалося втілити цей задум. Творці фільму також зробили порівняння першодруку його знаменитої повісті «Тарас Бульба» та її радянських перевидань. У фільмі наводяться докази, що більшовики системно переписували книгу, яка сьогодні формує образ козацтва серед школярів, та прибирали з оригіналу україноцентричні погляди Миколи Гоголя.

Продюсер проекту Акім Галімов, разом з шеф-редактором Русланом Шаріповим та найкращими істориками також довели, що Богдан Хмельницький не підписував Переяславський договір про об’єднання братніх народів. Особливу цінність для історії України становить переклад листа, якого османський султан Мегмед IV надіслав Богдану Хмельницькому.

У фільмі історик Олександр Середа, використавши понад 5 словників, зробив те, що роками хвилювало й не вдавалось багатьом дослідникам, ― вперше переклав листа українською мовою. Цей документ довів, що козаки не писали лайливого послання турецькому султанові, а навпаки – мали з ним добрі відносини. Мегмед IV вважав українського гетьмана гарним другом і навіть надіслав йому у подарунок золототканий халат – надзвичайно дорогу на той час річ.

Переклад привітання у фермані османського султана Мегмеда IV до гетьмана Богдана Хмельницького, датованого 22.02. – 03.03.1651 року:

«Мегмед Хан, син Ібраґіма Хана – завжди переможець. До гордості князів над народами Христового віросповідання і до обраних серед доблесної старшини християнської громади – козацького гетьмана Богдана Хмельницького. Нехай вінець життя його закінчиться з добром!..»

На фото: Грегор Розумовський

Особливо уважні глядачі 1+1 віднайшли зв’язок фільму Скарби нації із серіалом Величне століття. Нова володарка, адже  Мегмед IV ― онук Кесем та султана Ахмеда.

Історично-документальний проект на своїй сторінці у фейсбук прокоментував генеральний директор 1+1 медіа Олександр Ткаченко:

«Є моменти в нашій роботі, якими варто пишатися. Коли ми починали проект «Україна. Повернення своєї історії» одразу після 2014-го ― це був виклик та віра в те, що у нас велике майбутнє. Хоча були скептики. Але ми знали ― у нас велике минуле, тому інакше не може бути.

Минуле, яке в нас крали, замовчували та закопували. Втім, ні я, ні команда Акіма Галімова від початку не знали тої безодні викривлення історії, до якої нас привчали.

Це вже ― третій фільм, цього разу вже за підтримки Міністерства інформаційної політики. Той випадок, коли співпрацею талантів, приватної компанії 1+1 медіа та держави варто пишатися. Great job ― in the name of Ukraine».

На фото: автор та продюсер проекту Скарби нації Акім Галімов

Глядачі 1+1 також були вражені тим, що образ козаків в історії роками свідомо спрощувався Росією. Насправді вони були освіченими, будували церкви, замість червоних шароварів носили вузькі штани ― кальсони, любили смакувати вишуканими стравами, серед яких ― чорна ікра, спаржа, закордонні вина й медові напої, викликали захоплення в іноземних мандрівників та вели європейський спосіб життя.

Протягом зйомок команда проекту зібрала факти й документи, що доводять фальшування історії України та незаконне вивезення гетьманських клейнод і коштовностей до Росії, серед яких ― гетьманське перо, булава, серце гетьмана Кирила Розумовського та понад 6 тон золота й срібла.

«Важливість не у матеріальній цінності артефактів.

Такі реліквії ― це міст, що поєднує нашу історію з нашим сьогоденням, постійно нагадуючи про ідентичніть», ― зазначив Грегор Розумовський, нащадок гетьмана Кирила Розумовського. 

На фото: Акім Галімов та Грегор Розумовський

Усі докази Акім Галімов і Руслан Шаріпов передали Міністру культури Євгену Нищуку, аби робити кроки до встановлення справедливості на міждержавному рівні.

«З цими матеріалами ми можемо створити окрему робочу групу. І через угоди чи суди будемо відстоювати право на повернення українських цінностей», ― сказав Міністр культури.

Зазначимо, що фільм Скарби нації викликав великий резонанс у мережі. Інтернет-користувачі активно обговорюють фільм, діляться захопленими враженнями й дякують творцям проекту за виконану роботу та внесок в історію України.

Цю інформацію треба включити до шкільної програми з історії України; дуже сильний фільм!

Дякую команді, яка його створила; головне для нас, як для нації, знайти своє коріння і показати його світові; один із найважливіших документальних фільмів у моєму житті…», ― коментують фільм користувачі сцмереж.

Нагадаємо, Україна. Повернення своєї історії — це історично-документальний проект, автори якого поставили за мету розвінчати нав’язані роками міфи й повернути українцям справжню історію. У перших двох частинах команда  проекту за підтримки науковців та за допомогою новітніх комп’ютерних технологій відновила зовнішність дружини Ярослава Мудрого та провела розслідування таємниці зникнення останків представників князівської династії Рюриковичів. Обидві частини фільму були високо оцінені у наукових колах та нагороджені премією Телетріумф, як найкращі телевізійні документальні фільми року.

Новини по темі