День зимового сонцестояння — астрономічне явище, що відбувається, коли нахил осі обертання Землі у напрямку від Сонця досягає найбільшого значення.
Залежно від року зимове сонцестояння відбувається 21 чи 22 грудня в Північній півкулі і 20 чи 21 червня у Південній півкулі Землі. Для мешканців Землі на зимове сонцестояння припадають найкоротший день і найдовша ніч року.
У різних культурах день зимового сонцестояння тлумачився по-різному, але в більшості народів його сприймали як відродження, у цей час влаштовували свята, зустрічі, ритуали та інші урочистості.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Церковний календар на грудень 2021: найважливіші свята та дати
Дні зимового сонцестояння відзначають практично в усіх світових культурах. У християнських церквах, які перейшли на григоріанський календар, у ці дні святкують Різдво Христове. Православ'я використовує юліанський календар, за яким дата Різдва збігалася із зимовим сонцестоянням 2 тисячі років тому, але тепер зсунулася на півмісяця пізніше. Слов'яни в день зимового сонцестояння святкували Коляду, германські народи — Йоль, римляни (до III століття) — непереможне сонце.
Часто люди їдуть зустрічати день зимового та літнього сонцестояння до Стоунхенджу. Стоунхендж збудований так, що вісь, проведена через його опорні камені, вказує на точку сходу сонця в день літнього сонцестояння і захід сонця в день зимового сонцестояння.
Збільшення світлового дня для українців розпочиналося із зимового сонцестояння та ритуалів на честь народження нового сонця. Вони відігравали роль пускових механізмів ініціальної магії, скерованої на забезпечення успішності чергового землеробського року. Українські народні традиції зимового сонцестояння відтворювалися на свято Коляди.
Примітно, що у ці дні накладаються дві історичні хвилі зимових свят – язичницького народження «Нового Сонця» — зимове сонцестояння, та християнського народження єдиного Бога — католицьке Різдво Христове.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Магнітні бурі на грудень 2021: календар безпечних та небезпечних для самопочуття днів
Чи пишуть сучасні діти листа Миколаю та як батьки пояснюють, хто кладе подарунки під ялинку, дивіться сюжет:
Loading...