19 серпня православні християни святкують другий Яблучний Спас 2022. Другим цей Спас вважається, оскільки першим святкується Маковій (Перший Медовий Спас), а після другого Яблочного святкується ще й третій Спас (Горіховий Спас). Другий Яблочний Спас за церковним календарем на серпень має також назву — Преображення Господнє, Горохів день, Перші Осенини, Осенини й Свято перших плодів. За народними прикметами цей день символізує настання осені й преображення природи. На свято Яблучного Спаса заведено відвідувати церкву й освячувати яблука нового врожаю.
На свято яблучного Спаса люди вшановують Ісуса Христа. Яблучний Спас називають також Спасом на горі. 19 серпня, за 40 днів до розп'яття Христа, Ісус і три його учні (Петро, Іван та Яків) піднялися на гору Фавор. Саме тут Спаситель отримав знак і дізнався, що він помре мученицькою смертю на хресті в ім'я порятунку людей, а пізніше воскресне. За переказами, назва свята Преображення пішла від того, як преобразився Учитель: учні Ісуса Христа Петро, Яків та Іоанн свідчили, що під час молитви на горі обличчя Ісус враз засяяло, як сонце, а одяг став білим, як світло.Спустившись з гори, Ісус велів збирати яблука, щоб освятити їх у церкві.
Святкувати Яблучний Спас почали в IV столітті. На горі Фавор відкрили храм, який прославляє Преображення Господнє. Туди люди стали приносити для освячення дари природи — виноград чи яблука.
«Перші Осенини» означають зустріч осені і збір нового врожаю. На Другий Яблучний Спас люди святять яблука та інші фрукти нового врожаю. Вважається, що яблука в цей день мають особливу магічну силу, здатної до зцілення. Існувало повір'я, що перед тим, як з'їсти освячене яблуко, потрібно згадати заповітне бажання і сказати:
Що надумано — збудеться, що збудеться — не минається.
У цей день можна гадати на майбутнє на освячених яблуках:
Перше освячене яблуко кисле — людини чекають труднощі, якщо солодке — щастя.
Після освячення святкових продуктів, люди йшли додому і накривали багатий частуваннями стіл. Закінчувалося святкування гуляннями з піснями і танцями. На свято Яблучного Спаса господині пекли пироги і варили варення з яблук.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що приготувати на Яблучний Спас: апетитний яблучний пиріг, запечені яблука з фруктами та яблучні мафіни (ТОП-3 простих рецепта)
До святкового столу запрошували сусідів, друзів і знайомих і пригощали освяченими продуктами. Також допомагали нужденним.
На Другий Спас люди співали пісні, проводжали сонце, зустрічали осінь, зібрали врожай пшениці й заготовляли лікарські трави. Та особливо спостерігали за природою, оскільки на свято Яблучного Спаса ще з давніх часів існувало багато прикмет. Деякі з них дійшли і до наших днів:
Вважалося, що після Яблучного Спаса вдалий час для засіву озимих.