Прощена неділя — останній день Масляної і остання неділя перед Великим постом. Інші назви: Сиропусна неділя, Тиждень Адамова вигнання, Сиропуст, Прощений день. Прощена неділя — це останній день, коли дозволяється їсти скоромну їжу: яйця і молочні продукти.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли Великий піст 2023: дата початку та завершення, основні правила
Прощена неділя не має точної дати, оскільки залежить від церковного календаря. Вона завжди припадає на останню неділю перед Великим постом, який триває до самого Великодня. Прощена неділя — це останній день Масляної, що завершує Масляний тиждень. Прощена неділя у 2023 році припадає на 26 лютого.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Масляна 2023 в Україні: коли святкують, традиції та прикмети
У Прощену неділю прощалися з зимою, проводжали Масляну і символічно спалювали її опудало, закликаючи весну. У цей день заведено просити у знайомих і рідних прощення за образи, що накопичилися за рік.
У Прощену неділю потрібно відпустити всі образи, попросити вибачення у близьких, рідних, друзів, колег, сусідів, знайомих, спробуйте налагодити зіпсовані з будь-чиєї вини стосунки і залагодити конфлікти. Якщо є потреба, то в Прощену неділю можна висповідатися.
Увечері влаштовували прощення між рідними: родичі збиралися і йшли в гості до найстаршого в родині. Там один одному кланялися, обнімалися і просили вибачення за всі гріхи. Вдома просили прощення одне в одного перед сном: спочатку один перед одним кланялися дорослі, потім у них просили прощення діти, а потім приходили слуги і працівники. Також існує звичай відвідувати могили померлих родичів, щоби і в них просити вибачення.
На прощену неділю заведено їсти вареники. За народною приказкою, на прощену неділю «і бусурмени вареники їдять!». У Прощену неділю всю приготовану на свято їжу намагалися доїсти або роздати бідним.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли піст 2023: календар багатоденних постів
Якщо у вас попросили вибачення, скажіть у відповідь:
«Бог простить і я прощаю».
Прощення здебільшого відбувалося у формі такого діалогу:
« — Прости мені!
— Бог простить!
— І в другий раз прости!
— Бог простить!
— І в третій раз прости!
— Бог простить і я прощаю!
Вранці на найвищому місці в селі готують багаття, на якому з настанням темряви спалюють опудало Масляної. Попіл від багаття розсипали по полю і втоптували в сніг, щоб пробудити землю. У цей день люди просять прощення один в одного, ходять на кладовище, поминають померлих родичів.
Вважається, що в останній день Масляної необхідно кинути в багаття старі речі, а поки вони будуть горіти, сказати:
«Гори, Масляна-Марена! Нехай згорять в багатті всі мої невдачі. Нехай буде так – не інакше. Гори, зима! Прийди, весна! Марена повернеться, нам посміхнеться – не злою відьмою, а дівчиною доброю. Так тому і бути. Істинно».