Які овочі вже можна висівати на розсаду? На що варто звертати увагу, купуючи насіння? Як правильно зберігати насіння з минулих урожаїв? Розказує Антоніна Лесик у «Сніданок. Вихідний».
Деякі овочі вже можна висівати. Зазвичай, це овочі з довгим вегетаційним періодом, коли від посіву до збору врожаю проходить більше 100 днів. Тому, щоб не збирати у серпні або вересні, такі культури висівають рано. Це можуть бути такі овочі, як цибуля, гіркий перець, болгарський перець, баклажани, селера.
Не варто висівати вже томати: вони витягнуться, переростуть, будуть погано розвиватися. Із ними потрібно ще почекати. Якщо у вас немає штучного досвітлення, то не поспішайте з розсадою, тому що ви цей час втратите. Краще вже посадити пізніше, коли буде довшим світловий день.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кімнатні рослини для темних приміщень: яким рослинам не потрібне сонячне світло
Вже можна купувати і підбирати насіння, планувати, що де буде посаджено. Купувати краще у спеціалізованих магазинах або замовляти з інтернету там, де умови зберігання дотримані з усіма нормами. Якщо це базар, можуть бути проблеми: їх виносять на вулицю, де холодно, день воли лежать, потім заносять знову до приміщення, де тепло. Такі перепади температури дуже погано будуть впливати на схожість насіння.
Зазвичай, схожість насіння краща в перші роки, тому слід купувати свіже насіння і не запасатися на кілька років вперед. Але деякі культури, такі як огірки, наприклад, якраз краще сходять на 2-3 рк після того, як були зібрані.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кімнатні рослини взимку: особливості догляду (поради Антоніни Лесик)
Ще один цікавий момент: сорт або гібрид. Не всі розуміють, у чому різниця.
Сортове насіння – це те, яке передає спадково свої усі властивості. Наприклад, ми виростили помідор, він дозрів, ми зібрали насіння, посіяли наступного сезону і у нас виріс такий же помідор.
Є гібридне насіння, яке зазвичай позначається маркером F1 (першого покоління) або F2 (другого покоління). Якщо є такий маркер, то збирати насіння немає сенсу, тому що воно не передасть сортові властивості. Однак, гібриди мають безліч переваг. По-перше, вони не так реагують на хвороби та шкідників, вони краще розвиваються, плоди дозрівають і мають більш-менш однаковий розмір.
ФОТО: Pixabay/JillWellington
Якщо термін придатності насіння закінчується, ми можемо перевірити, чи варто висівати це насіння, чи ні. Готуємо розчин: на літр теплої води додати чайну ложку солі. Цей розчин буде індикатором насіння, що не зійде. Легке насіння сіль підніме наверх. Якщо насіння пересохло чи не має всередині зародка, не правильно зберігалось, воно спливає наверх. Якщо насіння зібране власноруч, або зберігалось із попередніх сезонів, його обов’язково краще перевірити.
У сольовий розчин насипаємо насіння, розмішуємо, робимо воронку і чекаємо. Те насіння, яке залишилось на дні матиме гарну схожість. Те насіння, яке сплило зверху необхідно виловити ситечком і прибрати. Після цього експерименту обов’язково необхідно промити насіння і просушити його. Після цього можна висівати. Також, використати насіння, що у вас залишилося, можна посіявши його на мікрогрін.
ꕤ Група рослин, яким потрібна стратифікація. Наприклад, лаванда або дельфініум.
Природньо це відбувається взимку. Але якщо ми хочемо посіяти насіння із пакетика, доведеться провести штучну стратифікацію. Це можна зробити двома способами:
Відправляємо посіяне насіння у холод на 35-45 днів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не одноразова квітка: як доглядати за орхідеями в домашніх умовах (поради Антоніни Лесик)
ꕤ Група квітів, що мають довгий період вегетації ( 3 місяці і більше). Наприклад, еустома. Вона квітує увесь сезон, випускаючи усе нові і нові різнокольорові бутони. Але якщо ви посієте її традиційно у квітні, то отримаєте цвітіння наприкінці літа, максимум, наприкінці вересня. Для посіву знадобиться пухкий ґрунт з нейтральною реакцією. Необхідно взяти зручний пластиковий контейнер з кришкою, насипати ґрунт та гарно зволожити. Зробити невеликі рядки, оскільки насіння у еустоми дуже дрібне. Висівати по одному на відстані 1,5-2 см, загорнути та ще раз зволожити і накрити кришкою. Перемістити контейнер в тепле місце з температурою 20-25 градусів до появи сходів. Сходи обов’язково потрібно досвічувати.
ꕤ Квіти для контейнерного озеленення варто посіяти раніше, щоб вже у травні вони прикрашали наші балкони і тераси: лобелія, алісум чи петунія. Насіння цих квітів дуже дрібне, отож працювати з ним важко.
Зазвичай, багаторічники ми висіваємо навесні. У такому випадку цвітіння буде тільки на наступний рік. Але ми можемо посіяти насіння цих квітів прямо зараз. Тоді є шанс побачити перше цвітіння вже наприкінці літа. Ранній висів насіння має ще одну перевагу: ми можемо перевірити насіння на схожість і якщо щось піде не так, у вас буде другий шанс.
Як кімнатні рослини покращують фізичне і психічне здоров'я, дивіться відео:
Loading...