Постійний експерт програми «Сніданок з 1+1» Ольга Карі розповіла про цілющі властивості імбиру, протипоказання до вживання та поділилась рецептом запашного імбирного чаю, який покращить тонус організму та зміцнить імунітет взимку.
КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ ІМБИРУ
Імбир багатий на амінокислоти, клітковину, ефірні масла та незамінні для організму вітаміни групи В, А та С. Його часто використовують як для профілактики, так і лікування захворювань.
Імбир – низькокалорійний продукт. Він містить 80Ккал на 100г продукту, – каже експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому потрібно щодня вживати вітамін В1.
ПРОТИПОКАЗАННЯ ВЖИВАННЯ ІМБИРУ
Імбир не рекомендується вживати людям із серцево-судинними захворюваннями, запальними процесами у системі травлення та кровотечами.
Ця рослина посилює дію ліків, підвищує температуру та може викликати алергічну реакцію, – застерігає експерт.
Дієтолог наголошує, що дітям можна починати вживати імбир лише після 2-х років.
ЯК ОБРАТИ ІМБИР
Корінці імбиру не повинні бути зморщені, старі чи з пліснявою. Експерт переконує, що якісний нечищений імбир має приємний дерев'яний запах.
Зберігати імбир можна протягом кількох тижнів. Краще тримати коріння імбиру в холодильнику в паперовому пакеті чи у фользі, оберігаючи його від вологи.
РЕЦЕПТ ЧАЮ З ІМБИРУ
Покладіть у заварник порізаний імбир, гілочку чебрецю, м'яту, декілька скибок апельсину і залийте окропом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зелений чай відкладає процес старіння.
Якщо випити імбирний чай за 30хв. до прийому їжі, знизиться апетит. Відповідно, це сприятиме схудненню, – переконує експерт.
Окрім чаю, імбир широко використовується в приготуванні пряних страв східної кухні, випічки, наливок, лимонадів та варенні пива.
Готуйте цілющий чай, печіть домашнє печиво за рецептами Валентини Хамайко і ніколи не хворійте! Життя надто коротке, аби витрачати його на хвороби.
Нагадаємо, нещодавно експерт розповів, як правильно лікувати нежить дітям та дорослим.