Кутя на Різдво: як готують головну страву Святвечора у різних регіонах України

Різдво 2023: як готують кутю у різних регіонах України
lviv1256.com

Як гoтyють кyтю y рiзних рeгioнaх України? Рецепти куті до різдвяного столу.

Поділитися:

6 січня за юліанським календарем відзначається Святвечір, або Надвечір'я Різдва Христового. Цього дня традиційно господині готують 12 пісних страв, оскільки ще триває Різдвяний піст, і кожна з яких щось символізує. Кутя – головна різдвяна страва на Святвечір. Це традиційна ритуальна страва новорічно-різдвяного циклу. Перед вечерею кутю ставлять на покутті, під образами, тобто на найпочеснішому в хаті місці. Звідси, очевидно, й назва – кутя.

Як гoтyють кyтю y рiзних рeгioнaх України

Класичною вважається кутя із зерен пшениці, маку, меду і горіхів (на півдні України — кутя з рису). Втім, її нерідко готують з перловки, рису, пшона і навіть бобальок – кульок з тіста. Традиційно, варилася кутя в глиняних горщиках. У деяких регіонах України (наприклад, на Полтавщині) до куті не додають ні маку, ні родзинок — лише пшеницю та узвар. В південній частині України кутю на покуть несла господиня, а діти тим часом відтворювали голоси домашньої птиці — на розплід.

Кутя по-київськи. Склянку пшениці замочують на ніч. Вранці відварюють до готовності на невеликому вогні і додають по 100 грамів тертого маку, подрібнених горіхів і промитих родзинок. Змішють і додають теплого розтопленого меду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кутя на січневі свята: коли готують багату, щедру та голодну кутю

Кутя по-лемківськи. У Карпатах поширена лемківська кутя з бобальок, які готуються напередодні. Бобальки роблять з прісного дріжджового тіста: розкатують і вирізають маленькі кульки діаметром, як 5 копійок. Печуть у духовці і лишають настоятися. Перед Різдвом бобальки змочують у воді, додають тертий мак, горіхи та мед.

Кутя по-полтавськи. На Полтавщині пшеницю заливають на ніч холодною водою в пропорції один до двох, а зранку варять на повільному вогні. Зварену кашу заливають узваром до консистенції густого супу. Узвар повинен бути концентрованим і солодким: його готують з яблук, груш і чорносливу. Родзинок, маку та інших компонентів не додають. За більш сучасним реецептом відварюють пшеничну крупу і додають заправку: товчений мак (попередньо замочений на кілька годин), горіхи, чорнослив або курагу, залиті теплою водою з медом. Усе змішується з готовою пшеничною крупою перед подачею на стіл і зазвичай кутя схожа не на кашу, а на суп. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Оригінальна багата кутя на Різдво: рецепти куті з булгура та перловки

Кутя по-закарпатськи. На Закарпатті теж готують рідку кутю. Відвар з пшениці заливають узваром, додають води, в якій запарюється мак, мед за смаком, мелені горіхи і мелений мак.

Кутя по-львівськи. У Львові для приготування куті використовують пшеницю. Мак терли в макітрі макогоном: у місті ходить забобон, що дівчатам забoронено облизувати макогон, бо чоловік буде лисим. Додавали до куті волоські горіхи, родзинки та мед. Після святої вечері дівчата брали свої ложки і трясли ними на вулиці. З якого боку “забрeшуть” сoбаки, звідти й суджений прийде.

Кутя по-черкаськи. На Черкащині кутю часто готують з перлової крупи, яку відварюють, додають розтертий з цукром мак, крупно потовчені горіхи та родзинки, теплий мед. В черкаській куті смаколиків і заправок повинно бути багато, навіть додають трохи сушених ягід, переважно чорниці, щоби підкислити смак.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖКолядки на Різдво: коли колядують в Україні

Кутя по-тернопільськи. Пшеницю промивають і замочують на декілька годин. Потім відварюють на середньому вогні до готовності, час від часу помішуючи. Мак розтирають у макітрі до білого кольору. Зварену пшеницю заправляють маком, розчиненим медом або цукром, січеними горіхами та родзинками. 

Бойківська кутя. Страву готують традиційно із пшениці, маку, меду і горіхів. Інгредієнти треба підготувати наперед, мак розтерти, а пшеницю добре проварити, а потім усе слід ретельно вимішати. Подають кутю її густою. Особливість бойківської куті в тому, що до неї додають багато меду і маку, а  такі інгредієнти, як родзинки, курагу і чорнослив додають вкрай рідко, щоби не псувати традиційний смак страви.

Кутя по-рівненськи. Пшеницю замочують на ніч, вранці воду зливають так, щоби вода вкривала зерно на два пальці і варять до готовності. Заправляють її горіхами, курагою, родзинками, маком і розтопленим медом. Мак не труть і не замочують.

Кутя по-житомирськи. На Житомирщині готують«п’яну» кутю. Пшеницю або перловку заливають на півгодини холодною водою. Відціджують, заливають окропом і варять до готовності на слабкому вогні. У готову кашу додають розтертий мак, запарені на півгодини родзинки, дрібно мелені горіхи і курагу. Заливається кутя виноградним соком, додається ложка меду й ложка солодкого червоного вина.

Кутя по-луганськи. У східній Україні кутю готують з рису. Рис відварити, мак перетерти з двома-трьома чайними ложками цукру. Змішати охолоджений рис з маком, родзинками, горіхами і медом. Прикрашають таку кутю цукатами.

Кутя по-одеськи. У південній Одесі кутю готують із рису, додаючи мак, родзинки, горіхи та мед. Однак, дуже часто до одеської куті додають халву.

Кутя по-донецьки. У Донецькій області готують на Святвечір рисову кутю з вишнями. Для неї відварюють склянку рису і готують компот з вишень, або ж беруть вишні, консервовані у власному соку. У готовий рис додають ягоди з компоту, горіхи, заправляють вишневим соком або інколи узваром.

Кутя по-вінницьки. Вiнничaни гoтyють кyтю з пшeницi чи рисy. Maк рoзтирaють iз цyкрoм тa дoдaють дo вaрeнoї кaшi. Tyди додають вoлoськi гoрiхи, чoрнoслив тa рoдзинки.

Новини по темі

Продовжуючи відвідування сайту, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie і Політикою конфіденційності

Приймаю