Як полегшити період адаптації дитини до садочка: поради від нейропсихолога
У якому віці найкраще віддавати дитину в садочок: розповідає дитячий нейропсихолог.
Навчальний рік все ближче, і якщо процес початку навчання у школі є більш-менш зрозумілим, то коли і як віддавати дитину до дитячого садочку є досить неоднозначними питаннями. Руслан Сенічкін та Людмила Барбір у "Сніданку з 1+1", який виходить щодня з 07:00 до 09:30 в ефірі телеканалу 1+1 Україна, телеканалу ТЕТ та на YouTube, поспілкувалися з нейропсихологом та Керівником дитячого корекційного напрямку ГО "Let's do it green Ukraine" Дмитром Вакуленком на тему дитячих садочків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як допомогти дитині впоратися з тривогами: поради від МОЗ
У якому віці краще віддати дитину до дитсадка
Поширена думка, що чим раніше віддати дитину до садочка, тим краще — так вона швидше адаптується до взаємодії з іншими дітьми. Насправді оптимальний вік для цього — 3 роки. Так, існують індивідуальні ситуації, коли батьки змушені віддати дитину до садочка раніше, але якщо ми говоримо про статистику, 3 роки — найкращий вік для садочка повного дня.
Для дитсадочка дитина обов'язково повинна вміти говорити та комунікувати. Має бути хоча б якась незалежність у побутових питаннях (вміння їсти ложкою, ходити в туалет.
"Дитина має знаходитися в зоні найближчого розвитку. Тобто з рівнем 0 її закинути в умови, де вона одразу має мати там рівень високого ґатунку — це погана стратегія", — пояснює лікар.
Як підготувати дитину до дитсадка
- Заздалегідь розповідайте про садок як про чудове місце.
- Не "залякуйте" садочком.
- Зробіть завчасно фотографії садка і майбутньої групи, вихователів.
- Почніть залишати дитину у садку на декілька годин поступово.
- Норма адаптації — до 2-х місяців.
Що робити, якщо дитина вже кілька місяців не може адаптуватися до садочка
Найпоширеніші два випадки такого розвитку подій:
►Дитина наче звикла до садочка, але в якийсь момент знову починає вередувати. Це може бути маніпуляцією. Малюк розуміє що, наприклад, їжа вдома смачніша чи іграшки кращі, а тому хоче залишитися. Тут важливо не піддатися істериці та пояснити дитині, чому садочок для неї корисний.
►Стан дитини погіршився після дитячого садку. Якщо протягом всього часу дитині не ставало краще, або стан погіршувався, то варто звернутися до психолога, аби розібратися у причинах та знайти вірішення.
Як поводитися з дитиною, яка починає ходити в садочок
►Розповідати про садочок цікаво, але без перебільшувань. Якщо ваша дитина мріє про свій літак і ви використаєте це для опису садочка, то це принесе малюку розчарування й аж ніяк не зацікавить у відвідуванні дитсадка.
►Не казати, що повернетеся за 5 хвилин.
►Обов’язково прощайтеся.
►Улюблена іграшка може допомогти зі стресом, але може спровокувати конфлікти з іншими дітьми.
►Не критикуйте вихователя при дитині.
►Питайте, чи дитину не ображають.
►Не порівнюйте дитину з іншими.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Неля Шовкопляс дізналася, як вберегти своїх дітей від небезпеки у воді
Як побачити, що у дитини неприємності у дитсадку
У цьому питанні не варто покладатися лише на те, що дитина сама розкаже. Часто діти в такому віці можуть не розуміти, що насилля в їх сторону — це погано. Звертайте увагу на поведінку (наприклад, чи лякається від різких рухів та звуків), емоції, а також на тіло малюка, особливо суглоби.
Дивіться "Сніданок з 1+1" щодня з 07:00 до 09:30 в ефірі телеканалу 1+1 Україна, телеканалу ТЕТ та на YouTube, а також "Сніданок. Вихідний" у суботу та неділю з 7:00 до 9:30. Також переглянути проєкт можна на платформі онлайн-телебачення Київстар ТБ.
"Сніданок з 1+1" в соцмережах:
Нагадаємо, для того, аби 1+1 Україна був у переліку каналів вашого телевізора/приймача (для налаштування прийому 1+1 Україна через Т2), необхідно провести процедуру повторного сканування телеканалів. Наводимо інструкцію, як це зробити.