Останнім часом молочні продукти, поряд із глютеном, викликають найбільше суперечок. І справді, молоко – продукт не для дорослих. У зрілому віці здатність організму до переробки лактози значно знижується, тому вона банально не засвоюється й може викликати збої у травленні.
Та якщо ти взагалі не уявляєш свого життя без молока, запам’ятай перелік продуктів, із якими його краще не поєднувати.
Фрукти взагалі важко засвоюються організмом разом із іншими продуктами. Ба більше, вони можуть викликати бродіння, важкість у животі та печію. У поєднанні з молоком фрукти утворюють небезпечну «вогняну» суміш та провокують здуття живота. А молочні продукти з лимоном неодмінно викличуть підвищену кислотність.
Краще вживай фрукти окремо за 15 хвилин до обіду або під час другого сніданку.
Найгірше поєднуються з молоком солоні та свіжі огірки, помідори, броколі, кабачки й морква. Така трапеза точно забезпечить дискомфорт у животі, а інколи – болі та навіть розлад шлунка.
Поєднання молока з квасолею, сочевицею та іншими бобовими може порушити вироблення травних ферментів.
Часто на твоєму столі з’являється м’ясо з сиром або ж гарячі бутерброди, які всі так полюбляють. Що й казати, навіть окремо ці продукти не надто корисні для організму. А разом вони становлять небезпеку для роботи шлунка та завдають подвійного холестеринового удару.
Кокос та молоко – досить привабливе поєднання, але не для твого шлунка.
Пам’ятай, що наш організм сприймає молоко як їжу, а не як напій. Тож рекомендую випивати його не більше однієї склянки на день за дві години до їди або через дві години після неї. Втім, аби уникнути можливої загрози, в дорослому віці краще відмовитися від молока взагалі.
Більше корисних порад від лікаря-дієтолога Наталії Самойленко:
1. 7 продуктів, які ніколи не їстиме дієтолог
2. Що фаст-фуд робить із твоїм організмом: Розповідає дієтолог
3. ТОП-7 продуктів, які зроблять тебе щасливою вже зараз
4. Зберігає молодість і покращує зір: 5 суперсил вітаміну А
5. Як втримати вагу після схуднення: 7 порад від дієтолога
6. Пеганство: Переваги й недоліки нового тренду в дієтології