Незабаром Великдень: в Україні він святкується 24 квітня, а у європейських країнах, де більш поширена католицька Пасха, раніше на тиждень, 17-го. В цей же день православні християни східного обряду святкують Вербну неділю.
За даними ООН, більше ніж 4.5 мільйонів українців залишили свою країну, рятуючи своє життя та своїх рідних від війни, яку розв'язала росія проти України. Саме тому багато українців, перебуваючи за кордоном, можуть не мати можливість придбати наш традиційний Великодній хліб. Але можуть придбати аналог: в інших культурах є відповідники нашій пасці. Які вони у кожній країні, читайте далі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чим прикрасити паску до Великодня 2022: цікаві та незвичні ідеї
У Польщі він має назву бабка — солодка випічка з дріжджового тіста характерної форми (висока та пухка), часто з додаванням родзинок та ванілі. Зверху бабу посипають цукровою пудрою або покривають шоколадною глазур'ю. В Україні він отримав назву ромова баба.
Ще в Польщі поширене печиво мазурки. Воно пісочне з фруктовим та горіховим наповненням. Традиційні мазурки роблять зі сливами або яблуками, але сучасна мазурка робиться частіше з апельсинами або лимонами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Білкова глазур на паску, желатинова та шоколадна: рецепти та ідеї (4 варіанти)
Великодня голубка або великодня коломба — це італійський традиційний солодкий хліб, аналог двох відомих італійських різдвяних хлібів — панетоне та пандоро. Тісто для голубки виготовляється подібно до панетоне: з борошна, яєць, цукру, натуральних дріжджів та масла. Але, на відміну від панетоне, коломба зазвичай містить зацукровану шкірку і не має родзинок. Потім тісто формують у формі голуба (італійська коломба) і до випікання заливають перловим цукром та мигдалем.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Паска в мультиварці: покроковий рецепт приготування великодньої паски
У цих країнах традиційний святковий хліб має назву калач. Випікають його з вчиненого тіста, як правило, плетеним з трьох-чотирьох качалочок. Часто в цього хліба є посередині дірка, як і у польської бабки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як приготувати крафін на Великдень: рецепт святкової випічки
Козонак (або козунак) — це народний кондитерський виріб. Він може бути всередині скрученим рулетом по мотивах крафіну з додаванням маку, або може бути порожнім з додаванням родзинок. Зазвичай має форму "цеглини".
Ще в Румунії часто роблять сирну паску, рецепт якої є на нашому сайті.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли краще пекти паску: церковні рекомендації та народні традиції
Паастол — традиційний нідерландський фруктовий хліб овальної форми, зроблений по мотивах різдвяного хліба керстстол. Хліб містить сушені фрукти, родзинки й смородину, лимон і апельсинову цедру, воду, молоко, вершкове масло, цукор, ваніль і корицю. Більш розкішний сорт може включати подрібнені волоські горіхи, мигдаль або фундук.
Пинця (також паґача, сирниця або пинзя) — це солодкий хлібний коровай зі знаком хреста, який вирізають ножем перед випіканням, на верхній стороні. Так званий традиційний солодкий рулет Хорватії та Чорногорії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що святять на Пасху: вміст великоднього кошика
У Португалії він має назву фолар (або фоляр). Форма і конкретний рецепт відрізняються регіон від регіону так, що десь виходить солодка випічка, а десь — солона. Фолар іноді подають з вареним яйцем, який символічно представляє відродження та Воскресіння.
Там Великодній хліб має назву цукері. Це солодкий святковий хліб, виготовлений з борошна, молока, масла та цукру, зазвичай приправлений апельсиновою цедрою, смолою мастики або махлабом. На ньому часто також зверху формують хрест.