Як війна змінила наше життя і як швидше адаптуватися – радить психологиня Анна Кушнерук
Під час війни дуже важливо будувати плани на майбутнє і не забувати піклуватися про себе, наголошує психолог.
Психолог Анна Кушнерук в ефірі "Сніданку з 1+1" розповіла, як війна змінила життя українців та дала кілька дієвих порад, як адаптуватися до реалій війни. Дуже важливо вміти визнавати свою слабкість та дозволити собі побути у стані розпачу чи посумувати, зазначає психолог:
"Абсолютно нормально називати речі своїми іменами і не думати, що я весь час маю бути як заряджена батарейка, як якийсь ейфоричний зайчик. Це нормально, коли емоційний стан постійно змінюється".
Також цілком нормально сумувати за матеріальними речами:
"Психіка дозволяє сумувати за маленьким, щоби не визнавати весь той внутрішній атомний вибух, який насправді відчуває людина".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Доросла людина має вміти визнавати, що їй погано, і дозволити собі цей сум", — психоаналітик Анна Кушнерук про емоції під час війни
Анна Кушнерук наполягає, що цілом нормальним є стан, коли людина просто "не вивозить". Під час війни дуже важливо продовжувати планувати своє життя, однак варто розуміти, що не всі плани можуть та мають обов'язково здійснитися:
"Людина має навчитися, плануючи сьогодні, під час війни, що плани – це не щось, що мені гарантували. Плани – це моя скерована енергія на те, щоб наближатися різними шляхами до того, що я вважаю потрібним".
Говорячи про точки опори, потрібно продожувати підкріплювати стосунки з близькими, а не розвалюватись у моменті, коли їх немає поруч і пускати у своє життя щось нове:
"Дозволяйте собі якісь радощі, отримайте це задоволення, спілкуйтесь. Вони емоційно розвивають, коли нам дуже не вистачає спілкування".