«Прийом навіть невеликих доз»: медики розповіли, які препарати можуть руйнувати кістки

Сніданок з 1+1
06:30
Будні
Які препарати можуть руйнувати ваші кістки та як вберегти здоров'я
Freepik
Поділитися:

Не всі ліки безпечні для наших кісток, а деякі препарати і зовсім призводять до їх руйнування. Навіть невеликі зміни в тканині можуть призвести до серйозних наслідків. Чи знаєте ви, як оберігати свої кістки від таких небезпек?

Ваші кістки можуть не боліти, не викликати дискомфорту, але неуважність до їхнього стану може призвести до серйозних наслідків, особливо для людей, що змушені приймати гормональні препарати. Історія Тетяни у сюжеті Сніданку з 1+1 є прикладом того, як гормональні ліки можуть серйозно впливати на здоров'я кісток.

Тетяна страждає на бронхіальну астму, а тому, як і багато людей з хронічними захворюваннями, вона регулярно приймає гормональні препарати, зокрема глюкокортикостероїди, для контролю симптомів. Однак поступово жінка почала помічати нові неприємні зміни в тілі: скутість, біль у спині та суглобах. Спочатку ці симптоми здавались незначними, але з часом вони стали лише посилюватися. І саме ці болі, як виявилось, були одним з основних сигналів того, що її кістки піддаються серйозним руйнівним процесам.

Як гормональні препарати руйнують кістки

Глюкокортикостероїди —  це препарати, які зменшують запалення в організмі та полегшують симптоми таких хвороб, як астма. Проте є одне але: довготривале використання цих препаратів має серйозні побічні ефекти для кісткової тканини.

Глюкокортикостероїди мають здатність порушувати метаболізм кальцію, через що кістки стають менш міцними, крихкими, а згодом можуть призвести до розвитку остеопорозу — хвороби, що робить кістки ламкими та схильними до переломів навіть при незначних навантаженнях.

«Прийом навіть невеликих доз протягом трьох місяців вже значно ослаблює кістки» — пояснює лікар-ревматолог Ірина Головач.

Більше, ніж просто біль у суглобах

Остеопороз — не просто хвороба, це руйнування кісткової тканини. Одним з найбільш небезпечних є ризик переломів, зокрема перелому шийки стегна, що у 25% випадків може призвести до летальних наслідків.

«Пацієнти з остеопорозом часто потребують сторонньої допомоги, обмежуються в рухливості та не можуть повернутися до звичного способу життя», — зазначає експертка.

Як зберегти здоров’я кісток?

Ірина Головач зазначає, що пацієнти, які приймають глюкокортикостероїди, повинні особливо контролювати стан хронічного захворювання щоб уникнути розвитку остеопорозу. Одним з важливих аспектів є підтримка фізичної активності.

«Для того, щоб стимулювати м’язову та кісткову тканину, пацієнти повинні приймати достатню кількость кальцію та вітаміну D3», — радить лікар.

Сьогодні на ринку є великий вибір препаратів кальцію і вітаміну D. Комбіновані препарати з доведеною клінічною ефективністю допомагають підтримувати нормальний стан кісток.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шкодять здоровʼю: яку небезпеку несуть багаторазові пляшки для води та як їх правильно мити, щоб позбавитися бактерій

Новини по темі
Всі новини