Антибіотики в аптеках продаватимуть тільки за рецептом: чому це врятує від пандемії розповідає біологиня Дарка Озерна

Твій День
Дивись відео

В Україні почали контролювати споживання антибіотиків.

Поділитися:

Вже з квітня в усіх аптеках антибіотики продаватимуть тільки за електронним рецептом від лікаря. Інакше аптекарю, який продасть препарат без призначення, загрожує штраф від 850 до 1700 грн. Нащо контролювати вживання антибіотиків та чому всім через 30 років загрожує пандемія суперінфекції, від якої жодні ліки не допоможуть в студії "Твій день" розповіла біологиня Дарка Озерна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Схожі на застуду: МОЗ оприлюднило повний список симптомів штаму Омікрон (інфографіка)

Є така оцінка експертів, що до 2050 року кожні 3 секунди у світі помиратиме людина через нездатність антибіотика побороти бактерію зсередини людини. Проте біологиня каже, що катастрофа вже стукає до нас у двері:

Катастрофа в тому, що в нас вже є бактерії з множинною стійкістю до антибіотиків. Їх називають супербактеріями. Вони переважно концентруються навколо туберкульозу. Такий туберкульоз вже нічим не вилікувати: або чекати якихось нових антибіотиків, або застосовувати їхню комбінацію тощо. Вже на Ібіці є спалах, місцевий кластер гонореї. Тобто там множинна гонорея стійка до антибіотиків. Звідти цей кластер вже поширився до Лондону. Також дуже часто пневмонії, які з'являються у людей в лікарнях, є стійкими до множинних антибіотиків. Їх називають госпітальними штамами, які там живуть. Там постійно антибіотики є в обігу, а бактерії "що не вбиває, те робить сильнішими". 

Проте як вважає Дарка, антибіотики — це справді ті препарати, які мають бути рецептурними та контрольованими: 

Взагалі вони мають відстежуватися в історії хвороби пацієнта, щоб потім знати, чим його лікувати, коли є лише одна доба на порятунок та нема часу робити бактеріальний посів, дізнаватися, що є стійким, а що ні. Це дуже круто. Це хороший крок. Це говорить про те, що користування антибіотиками сильно зросло під час пандемії, а воно нам вже дало шалене зростання стійкості до антибіотиків. Це вже давно на часі, добре, що ми це запроваджуємо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як правильно викликати «швидку», що таке непрофільне та неекстрене звернення – роз’яснення від Національної служби здоров’я

Бактерії теж еволюціонують та виробляють резистентність до антибіотиків. Можливо, варто вживати сильніші антибіотики, чи є інший вихід? Дарка Озерна пояснила:

Навпаки. Всі медичні настанови нам кажуть, що якщо в нас нема бактеріальної інфекції (а, наприклад, вірус грипу, ковід), то ми не лікуємося антибіотиками. Щойно є доказ того, що є бактеріальна інфекція (це видно на аналізах, лікарі мають їх періодично назначати, щоб побачити це), то лікарі мають призначати найпростіші та найстаріші антибіотики, умовно пеніцилін. Якщо воно не бере, то варто починати цю еволюцію та найновіші антибіотики у нас лишаються на крайній випадок, коли це останнє сподівання. 

Хороші бактерії, які в нас живуть, після антибіотиків відновлюються щонайменше пів року. Чи правда це? Біологиня зазначила, що не зовсім:

У нас насправді той баланс, який в кишківнику, щодня змінюється. Наприклад, випили віскі — стало все гірше. Міцний алкоголь дуже шкідливий для цих бактерій, одразу все стає погано. А от, наприклад, продукти бродіння винограду бактеріям подобаються. З'їли круасани та салат шубу — стало гірше. День на буряку з чорносливом та вівсянці — стало краще. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як правильно купатися на Водохреще, щоб не захворіти, та кому протипоказане крижане пірнання

Кажуть, що сучасні антибіотики діють так, що бактерії перестають на них реагувати через рік. Наскільки це правда? Пояснила:

Це правда! У нас зараз дуже глобалізований світ, людей багато, а вони між собою тісно спілкуються. Бактерії вміють між собою обмінюватися генами стійкості до антибіотиків. Антибіотики у тваринництві — це не м'ясо наколоте антибіотиками, а це тваринам дають про всяк випадок антибіотики, щоб вони не хворіли. Кури від пеніциліну краще ростуть. Воно все потрапляє в стічні води, а там бактерії. Вони постійно виживають, а еволюція тримає тільки між поколіннями. Їм треба розмножитися, щоб якась мутація виникла та закріпилася. Тобто ми вже не можемо еволюціонувати, еволюціонують популяції, які швидко розмножуються. Таким чином бактерії розмножуються набагато швидше за людей.

Проте у Дарки є сподівання, що норми, які впроваджують в Україні, все ж врятують ситуацію з еволюціонуванням бактерій:

По-перше, деякі бактерії мають свої віруси-бактеріофаги. Зараз є сподівання, що бактерії може нищити їхніми вбивцями-бактеріофагами. По-друге, можна вакцинуватися та таким чином знищити свої шанси наразитися на бактерії.

Ігор Кузін розповідає про небезпеку штаму Омікрон та відповідає на питання глядачів, дивіться сюжет:

 

Твій день
Всі відео
Новини по темі

Продовжуючи відвідування сайту, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie і Політикою конфіденційності

Приймаю