Масляна 2023 в Україні: коли святкують, традиції та прикмети

Коли Масляну святкують у 2023 році, історія та які існують традиції цього дня?

Масляна – стародавнє слов’янське свято, яке триває цілий тиждень. Дата Масляної кожного року змінюється, оскільки залежить від церковного календаря і дня святкування Великодня. Інші назви свята: Масниця, рідше Масляниця, Пущення, Сиропуст,  Колодій, Сиропусний тиждень, Сирна неділя, Бабське свято, Загальниця. Масляна походить від старовинного язичницького свята проводів зими, що зберігалося після прийняття християнства.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Масляна чи Масниця: як святкували в Україні та що насправді готували в цей день

Коли Масляна 2023 в Україні

Масляний тиждень у 2023 році в Україні розпочнеться в понеділок, 20 лютого, і закінчиться в неділю, 26 лютого. Християнська церква прив'язала його до тижня напередодні Великого посту. Зазвичай вона припадає на кінець лютого – початок березня і займає проміжне місце між зимою та весною.

Масляна в Україні: історія свята

Перші згадки про Масницю в календарях наших предків датуються IV ст. н. е. Свято активно відзначалося не лише в період язичництва, а й після запровадження християнства князем Володимиром у 988 році. Хоч християнська церква додала Масницю у свій календар, свято так і не набуло християнського змісту. 

Останній тиждень напередодні Великого посту, коли можна було справляти весілля, називали ще Бабським тижнем. Колодій, Бабське свято, збігався в часі із Сиропусним тижнем, останнім тижнем Масниці. Протягом цілого тижня паралельно з іншими обрядами проходило Колодчине життя: 

►У понеділок Колодка «народжувалась»,

►у вівторок — «хрестилася»,

►у середу справляли «похрестини»,

►у четвер «помирала»,

►у п'ятницю Колодку «хоронили»,

►в суботу «оплакували»,

► в неділю наставала кульмінація Колодія, а заразом і Колодчиної долі. Молоді жінки «волочили» Колодку.

Масляний тиждень 2023: традиції

На Масляну гуляють всі сім днів — Масляний тиждень, і кожен день має свою назву і традиції. Головною стравою на Масляну є млинці, які печуть кожного дня, починаючи з понеділка. Також Масляна відома своїми гуляннями: це танці, співи, катання з гірок, на санчатах, спорудження масляного опудала, костри тощо. Окрім млинців, на Масляну готують вареники, ходять у гості, прив'язують колодки неодруженим парубкам.

►У понеділок печуть млинці і пригощають ними рідних. 
►У вівторок починаються сватання. 
Середу називають "ласункою" — це особливий день, коли теща пече млинці своєму зятю. 
►У четвер, п'ятницю і суботу відвідують родичів, ходять у гості.
П'ятницю називають "тещині вечірки", однак цього разу теща відвідує зятя, а його дружина пече млинці і пригощає маму.
►У неділю просять пробачення один у одного — Прощена неділя. Також, цього дня спалювати солом'яне опудало, оскільки вірили, що спалювання пришвидшить настання весни. 

Народні прикмети на Масляну

  • Якщо ж господиня спече мало млинців, то не буде врожаю. 
  • Якщо млинці у господині вийшли пишні і рум’яні – рік буде хорошим і багатим на урожай, а якщо злипаються і не виходять – чекайте неприємностей.
  • На Масляну теща обов’язково повинна покликати на млинці свого зятя. Якщо частування йому сподобається, то і рік пройде в мирі та любові.
  • Якщо перед Масницею йшли дощі, то восени буде хороший урожай грибів, а якщо стояв мороз, то літо буде не дуже жарким.
  • Якщо на Масляну позбутися старих речей, то в цьому році чекайте обновок.
  • Якщо в Прощену неділю ви зможете пробачити старі образи, то відкриєте своє життя для нових хороших і яскравих подій.
Більше новин