Осіння депресія: причини та наслідки

Причини та наслідки осінньої депресії
freepik.com

У чому основні причини осінньої депресії?

Поділитися:

Осіння депресія, це, по суті — хвороба. Депресивний стан (депресивний розлад) важко переплутати із хандрою. При осінній депресії людина абсолютно апатична, їй дуже важко приймати рішення, вона не може обрати, що їй випити, чай чи каву і втрачає апетит до життя. Здається, що страждання ніколи не закінчаться, що б вона не робила, її ніщо не радує.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Осіння хандра: чим відрізняється від депресії та як з нею боротися? (розповідає психолог Анна Кушнерук)

Основні симптоми осінньої депресії

Осіння депресія, або сезонний афективний розлад (САР), характеризується виникненням ряду специфічних симптомів у певний період року, зазвичай восени або взимку. Основні симптоми осінньої депресії включають:

 1. Пригнічений настрій. Основний симптом осінньої депресії — це важкий пригнічений настрій, сум та втрата радості від життя.

 2. Апатія та безсилля. Осіння депресія може супроводжуватися втратою інтересу до раніше улюблених занять, хобі та розваг.

 3. Збільшений апетит та бажання їсти вуглеводи. Багато людей з САР помічають збільшений апетит, особливо щодо вуглеводів, таких як цукерки, печиво і солодощі.

 4. Збільшення ваги. Внаслідок збільшеного споживання вуглеводів та переїдання, багато людей з осінньою депресією набирають зайву вагу.

 5. Збільшена сонливість. Люди, які страждають від САР, можуть відчувати сонливість та зміну свого сну, включаючи збільшену потребу у сні.

 6. Зменшення енергії та активності. Люди можуть відчувати загальну втомленість, втрату енергії та бажання менше рухатися.

 7. Зниження концентрації та продуктивності. Осіння депресія може впливати на когнітивні функції, призводячи до труднощів у концентрації та виконанні завдань.

 8. Соціальна ізоляція. Люди з САР можуть відчувати менше бажання спілкуватися з іншими та відчуття відчуження.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖЯк лінуватися з користю: поради психоаналітика в "Сніданку. Вихідний"

Причини виникнення осінньої депресії

Осіння депресія, або сезонний афективний розлад (САР), може виникати з кількох причин, але головні з них включають:

►Зменшення кількості світла та днів, коли сонце сяє, восени та взимку може впливати на біологічні ритми організму та спричиняти депресивний настрій. Це вважається основною причиною появи осінньої депресії.

►Зменшення фізичної активності. Погіршення погодних умов та менший бажання проводити час на свіжому повітрі можуть призвести до менш активного способу життя, що впливає на емоційний стан.

►Зміни в соціальних активностях. Менше можливостей для соціальних зустрічей та спілкування восени та взимку може викликати почуття самотності та ізоляції.

►Зміни в гормональному фоні. Зміни в продукції мелатоніну та інших гормонів можуть впливати на настрій та сонливість восени та взимку.

Як подолати осінню депресію: поради

Осінню депресію можна подолати або пом'якшити, вживаючи різні заходи та стратегії. Ось кілька коротких порад:

 • Використовуйте світлотерапію та проводьте більше часу на свіжому повітрі. Бувайте частіше на вулиці, на сонці, поки це можливо. Навіть в холодну пору року прогулянки на свіжому повітрі можуть покращити емоційний стан та підняти настрій.
 • Збагачуйте раціон вітамінами і мінералами. Включення більше фруктів, овочів та продуктів, багатих вітамінами D та В12, може бути корисним.
 • Займайтеся фізичною активністю. Регулярні фізичні вправи сприяють виробленню ендорфінів, що покращує настрій.
 • Плануйте зустрічі. Спробуйте планувати зустрічі з друзями та рідними, щоб уникнути соціальної ізоляції.
 • Практикуйте медитації: йога або глибоке дихання можуть допомогти знизити стрес і підняти настрій.
 • Створюйте позитивні звички. Спробуйте створити щоденні рутина та звички, які сприяють вашій психічній стійкості, наприклад, ведення щоденного щоденника подяки.
 • Поставте собі цілі. Маючи конкретні цілі або проєкти, на які можна спрямувати енергію, можна відчути більший контроль над своїм життям.
 • Зверніться до професіонала. Якщо симптоми осінньої депресії важкі або тривають, важливо звернутися до психотерапевта або психіатра для консультації та лікування.

Осіння депресія - як її побороти перейти в новий графік:

Новини по темі