Великдень 2023 святкуємо вже цієї неділі, 16 квітня. А отже, четвер, 13 квітня — Великий четвер, або Чистий четвер.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Страсний тиждень 2023: дата початку і завершення, історія та традиції
Чистий четвер — день перед Великоднем, коли люди зазвичай проводять прибирання та очищення своїх домівок, щоб зустріти свято в чистоті і порядку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Великдень 2023: легкий та швидкий рецепт паски від Євгена Клопотенка
У Великий четвер у народі є традиція готувати "четвергову сіль". Її готують лише раз на рік — у Чистий четвер. Вважалося, що "четвергова сіль" має чудові цілющі та очисні властивості. Сіль зберігали протягом року і використовували для лікування хвороб у людей та худоби. Також зашита в мішечок "четвергова сіль" служила своєрідним оберегом, який носили з собою.
Звичайну кам'яну сіль загортали у тканину й перепікали в печі або готували на відкритому вогні. Під час приготування її потрібно постійно помішувати. Таку сіль необхідно просмажувати разом з борошном, поки вона не почорніє. За бажання, четвергову сіль можна приготувати й вдома, на плиті або у духовці, однак, необхідно подбати про вентиляцію.
Для приготування четвергової солі вам знадобиться місткість, краще чавунна. Сіль кухонна кам'яна, дерев'яна ложка для помішування та мішечки для зберігання та житнє борошно. В оригіналі можна використати квасну гущу. Все змішати та поставити у духовку/на плиту і ретельно помішувати, аж поки суміш не почорній. Можна читати молитви. Коли сіль вистигне, розкласти у мішечки та зберігати до наступного Великодня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як зробити жовто-блакитні крашанки натуральними барвниками до Великодня (поради Гліба Репіча)
У народі існує чимало прикмет та звичаїв, пов'язаних з цим днем:
Як пофарбувати яйця у вині, дивіться:
Loading...