Неврологічні та психічні наслідки COVID-19: які ускладнення проявляються після коронавірусу (дослідження)

Як проявляються неврологічні та психічні ускладнення після COVID-19 — дослідження
Pixabay/mohamed_hassan

Що варто знати про неврологічні прояви COVID-19?

Поділитися:

Коронавірусна хвороба COVID-19 може мати різні прояви та наслідки для здоров’я. У першу чергу впливає на серцево-судинну та дихальну системи. Як і під час хвороби, так і після одужання можуть спостерігатися неврологічні та психічні ускладнення. Неврологічні та психічні наслідки після COVID-19 можуть виникати навіть за безсимптомного перебігу коронавірусу, повідомлять у МОЗ. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Постковідний синдром: що треба знати про реабілітацію після коронавірусу. Коментує лікар

Неврологічні та психічні ускладнення після COVID-19

  • втома або ж біль у м’язах;
  • головний біль;
  • головний біль разом із запамороченням;
  • проблеми зі сном;
  • тривога і депресія;
  • труднощі під час ходьби;
  • зміна нюху чи смаку;
  • сплутаність свідомості;
  • нервове збудження.

Якщо йдеться про гострий перебіг COVID-19, то серед симптомів та станів може бути марення, збудження, інсульт тощо. Під час хвороби у пацієнтів можуть статися такі ускладнення, як інсульт, судоми, кома, менінгоенцефаліт (одночасне запалення мозкових оболонок), синдром Гієна – Барре (проявляється млявими парезами і паралічами, порушенням чутливості, вегетативними розладами). 

У період постковіду, який може розвиватися протягом 5–12 тижнів після гострого перебігу коронавірусу, у пацієнтів можуть спостерігатися головний біль, запаморочення, порушення смаку або нюху, марення, нервове збудження, втома, труднощі з концентрацією уваги, порушення сну, нервово-психічні симптоми та порушення когнітивної діяльності. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖАнтидепресанти: як діють на мозок, наскільки безпечні? Правила вживання антидепресантів і постковідний синдром – коментує лікар

Метааналіз 28 досліджень, на які посилається МОЗ, свідчить, що найчастішими наслідками COVID-19 були втома або ж біль у м’язах (63%). Також у 26% людей спостерігаються проблеми зі сном, у 23% – тривога і депресія. На труднощі під час ходьби скаржаться 24% людей, які перенесли коронавірус. Водночас інший метааналіз досліджень вказує, що втома зустрічається у 32% випадків коронавірусної хвороби, біль у м’язах – у 20%, головний біль – у 13%, головний біль разом із запамороченням – у 12%, зміна нюху чи смаку – у 19% та 21% відповідно, сплутаність свідомості – у 11%, нервове збудження – у 45%. 

У МОЗ підкреслюють, що люди із вже діагностованими психічними та неврологічними розладами та ті, хто вживає психоактивні речовини, більш вразливі до коронавірусної хвороби та можуть мати більший ризик важкого перебігу та смерті внаслідок COVID-19. Нагадаємо, поки що єдиним надійним захистом від важкого перебігу коронавірусної хвороби вважається лише вакцинація.

Які можуть бути нюанси постковідної реабілітації, дивіться роз'яснення лікаря:

Новини по темі